• مشهد، بازار سپاد، خیام شمالی 70، ساختمان رضوان
  • 051-37677736 051-37626224
جمعه, 01 -2667 15:59 نوشته شده توسط

گوشت شترمرغ

رای دادن به این مورد
(0 آرا)

اگر چه امروزه گوشت شتر مرغ در فهرست غذاي رستوران هاي معتبر وسوپر ماركت هاي زنجيره اي وجود دارد اما بااين حال بيشتر مصرف كنندگان با ويژگي هاي اين گوشت آشنا نيستند . گوشت شترمرغ که در گروه گوشت های قرمز طبقه بندی می شود از ارزش غذایی بسیار بالایی برخوردار است، به طوری که می توان گفت یکی از کم چرب ترین و سالم ترین نمونه های گوشت قرمز دردسترس است. شركت انديشه مبارك رضوي توجه شما را به برخي خواص اين گوشت جلب مي كند.


خواص گوشت شتر مرغ

گوشت شترمرغ مانند گوشت گاو به رنگ قرمز رنگ بوده ولي تقريبا خصوصيات گوشت مرغ را داراست .ميزان چربي كالري و كلسترول آن كم و غني ازويتامينهاي ب 1 ، ب 2 ، C  ، A ،  منيزيم و روي است.

 

مهمترين مزيت بهداشتي گوشت شترمرغ  آن است كه در مقايسه با گوشت گاو هيچگونه بيماري انگلي را به انسان منتقل نمي كند.اين گوشت به دليل دارا بودن اسيد چرب وغير اشباع امگا 3 تاثير مفيدي در جلوگيري از لخته شدن خون وافسردگي دارد.

 

نکته جالب توجه در مورد گوشت شترمرغ این است که کالری ، کلسترول و چربی آن حتی از گوشت مرغ و بوقلمون هم پایین تر است؛ به همین دلیل گوشت شترمرغ برای بیماران  قلبی عروقی، افراد دچار چربی خون بالا و کسانی که دچار چاقی هستند ، غذای بسیار مناسبی می باشد. همچنین اسـیدهـای چــرب غیــراشـباع مـوجـود در گوشت شترمرغ 30 درصد مجموع اسیدهای چرب را تشکیل می دهد که یکی از مزیت های این گوشت محسوب می شود.

 

گوشت شترمرغ  با عالي ترين گوشت گوساله يعني فيله قابل مقايسه است و اغلب بصورت كبابي واستيك استفاده مي شود.خوشبختانه تمامي مزارع و عمل آوري كنندگان گوشت شتر مرغ در سراسر جهان تحت نظارت بازرسان بهداشتي قرارداشته و آنها به شدت اين موضوع را تحت نظر دارند كه درجريان پرورش شتر مرغ ها از فرآوردهاي حيواني و هورمون هاي تحريك كننده رشد و آنتي بيوتيك ها در جيره غذايي آنها استفاده نشود.

 

 مقدار سديم:

میزان کم سدیم در گوشت شترمرغ (43 ميلي گرم) در مقايسه با گاو (63 ميلي گرم) و جوجه (77 ميلي گرم) در100گرم ، استفاده از آن را برای افرادی که دچار فشارخون بالا هستند و  نياز به مصرف غذاهاي كم نمك دارند توصيه مي شود.

 

مقدار آهن :

گوشت شترمرغ از نظر پروتئین ، آهن ، روی و منیزیم از جایگاه خوبی برخوردار است ، ميزان آهن موجود در گوشت شتر مرغ 3/3 ميلي گرم ودر گوشت گاو 2/2 ميلي گرم و در گوشت جوجه 9/0 ميلي گرم در 100 گرم است . گوشت شتر مرغ آهن مناسبي را براي افراد كم خون وزنان باردار فراهم مي كند.

 

چربي گوشت شترمرغ در100 گرم گوشت برابر با 29/1 گرم است در صورتيكه اين مقدار براي گوشت گاو 6/4 و براي گوشت جوجه 3/4  مي باشد .در رابطه با كلسترول گوشت شتر مرغ 57 ميلي گرم در100 گرم كلسترول دارد در حاليكه در گوشت گاو 59  و گوشت جوجه 57 ميلي گرم درصد گرم است.

 

با توجه به اينكه ميزان اسيدهاي چرب غير اشباع امگا 3 موجود در گوشت جوجه 19درصد و در گوشت گاو 5 درصد كمتر از گوشت شتر مرغ است.بالا بودن نسبي ميزان اسيد چرب امگا 3 در گوشت شترمرغ (3/8) درصد يك مزيت خوب به منظور ادامه انگيزه توليد آن محسوب مي شود .در انسان استفاده از اسيد چرب امگا 3 تاثيرات مفيدي در كاهش بيماريهاي قلبي عروقي داشته و براي رشد و نمو موثر است .اكثر جيره هاي غذايي افراد از   لحاظ اسيدهاي چرب امگا 3  كمبود دارند.

 

 گوشت شتر مرغ به عنوان يك فرآورده پر ارزش:

 براي اينكه اين معيارها حفظ شده  و گوشت شتر مرغ با كيفيت عالي به دست مصرف كنندگان برسد. بايد رابطه تنگاتنگي بين تعاونيهاي توليدي . كشتارگاهها و صاحبان سردخانه ها و نيز عمل آوري كنندگان و در نهايت فروشندگان به عمل آيد.اين مساله باعث شده تا شركت انديشه مبارك رضوي اقدام به توليد وعرضه اين محصول كه خلاء آن در سبد غذايي خانوار محسوس مي باشد نمايد.

فیله شترمرغ رضوان

اين گوشت نياز بدن به ويتامين  pp(نياسين) را تامين كرده و نسبت به ساير گوشت ها مقادير بيشتري ويتامين هاي  A - C - B1 - B2 دارد. علاوه بر موارد بالا گوشت شتر مرغ به ميزان بسيار چشمگيري ترد بوده و از قابليت هضم استثنايي برخوردار است. بطوريكه 90درصد آن قابل هضم بوده واز اين حيث پس از ماهي در رتبه دوم قرار دارد . در صورتيكه گوشت هاي جوجه و گاو 87درصد قابليت هضم دارند.

 

به دليل خواص رژيمي و تركيبات شيميايي مناسب گوشت شتر مرغ  اين گوشت به ورزشكاران به خصوص افرادي كه داراي فعاليت  طولاني مدت هستند (شنا گران ، دوچرخه سوران ، پهلوانان ، دوندگان ماراتن) و افرادي كه تازه بيماري شان بهبود يافته و همچنين جوانان توصيه مي شود . مصرف آن براي افرادي كه مبتلا به ناراحتي هاي قلبي ، فشار خون بالا و در حال رژيم غذايي هستند پيشنهاد مي شود.

 

با اين كه طعم وساختار گوشت شتر مرغ به گوشت گوساله شبيه است اما دوسوم چربي كمتري نسبت به آن دارد و به دليل سطح كلسترول پايين و پروتئين و آهن بالا گوشت اين پرنده به عنوان يك جانشين رضايت بخش براي گوشت قرمز خريداران زيادي را به خود جلب كرده است.در جدول زير ميزان انرژي ، پروتئين ، چربي ، كلسترول و كلسيم موجود در 85 گرم از گوشت شتر مرغ ، مرغ ، بوقلمون ، گاو و گوسفند باهم مقايسه شده است.

 

شتر مرغ رضـوان در زمیـنی به مساحت  10هکتار، واقع در کیلومتر 20 اتوبان مشهد ، باغچه ، روستای قشلاق ، با ظرفیت بیش از 2500 قطعه شتر مرغ در سال پرورش و پس از آن در کشتارگاه صنعتی فریمان ، کشتار و بسته بندی می گردد.

 

 

 

خواندن 2499 بار آخرین بار تغییر یافته یکشنبه, 12 شهریور 1396 11:48
اندیشه مبارک رضوی | رضوان

شركت انديشه مبارك رضوي با هدف حمايت از اين توليدات و ايجاد بستر مناسب در جهت مصرف ، توليد و عرضه محصولات پروتئيني طبيعي ، سالم ، فرا سودمند و نيمه ارگانيك بصورت شخصيت حقيقي ازآذر ماه 1388 نسبت به عقد قرار دادي با يكي از موسسات كشت و دام آستان قدس رضوي اقدام به فعاليت نمودند.

مجموعه های بیشتر: « پیاز حلقه ایی ماهی قزل آلا »

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.